Jeśli dopiero zaczynasz karmić piersią, możesz się zastanawiać, czy twoje maleństwo ma wystarczającą ilość jedzenia. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko nie przybiera na wadze lub rzadko musisz zmieniać pieluchę, prawdopodobnie nie dostarczasz mu wystarczającej ilości mleka. W takich przypadkach powinnaś dokonać nie tylko zmian w zakresie odżywiania, ale też wypróbować produkty na laktację.
Co wpływa na ilość mleka matki?
Jeśli twoje dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości pożywienia, najprawdopodobniej jest to spowodowane niedoborem mleka. Stan ten pojawia się w następujących przypadkach:
• Późno zaczęłaś karmić piersią;
• Nie karmisz wystarczająco często piersią (eksperci zalecają przystawianie dziecka do piersi na żądanie, ale przynajmniej 8-12 razy dziennie);
• Przyjmujesz określone leki, w tym te zawierające pseudoefedrynę, lub niektóre rodzaje hormonalnych środków antykoncepcyjnych, które zmniejszają produkcję mleka;
• Dziecko nie chwyta prawidłowo piersi, co zmniejsza produkcję mleka.
Zacznij karmić piersią jak najwcześniej. Jeśli to możliwe, staraj się natychmiast karmić piersią, w ciągu pierwszej godziny życia. Regularnie używaj laktatora. Im więcej mleka odciągasz, tym więcej zostanie wyprodukowane. Jeśli idziesz do pracy, co kilka godzin odciągaj mleko przez 15 minut. Aby zaoszczędzić czas, możesz użyć podwójnego laktatora, który może odciągać pokarm z obu piersi jednocześnie. Często karm piersią. Zazwyczaj niemowlęta potrzebują od 8 do 12 karmień dziennie. Im częściej dziecko karmi piersią i im częściej używasz laktatora między karmieniami, tym więcej mleka będziesz produkować. Pamiętaj, aby zmieniać piersi podczas karmienia. Obie piersi muszą być zaangażowane w produkcję mleka. Użyj laktatora, aby odciągnąć nagromadzone mleko.
Dieta
Często jednak niewystarczająca ilość mleka jest efektem złego odżywiania. Możesz starać się zmienić swoje nawyki żywieniowe, ale ich efekt będzie opóźniony. W takim przypadku pomogą ci saszetki na laktacje. To w większości przypadków suplementy diety dla kobiet karmiących piersią w celu zwiększenia laktacji i powrotu do zdrowia po ciąży. Oparte są na ziołowych ekstraktach z ostropestu plamistego i galega, które mają właściwości laktogenne, hepatoprotekcyjne, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Zawierają też często silitidil, zaawansowany system dostarczania substancji czynnej sylimaryny o lepszych właściwościach farmakokinetycznych niż konwencjonalny ekstrakt ziołowy. Takie saszetki wspomagają poziom hormonów prolaktyny i oksytocyny w organizmie. Klinicznie udowodniono, że zwiększają ilość mleka matki o 30-50% lub więcej. Do utrzymania laktacji wystarczą 1-2 cykle stosowania.
Czasami saszetki są dostępne w formie herbat. Najczęściej to bogata, kremowa mieszanka wanilii i organicznych ziół opracowana w celu poprawy zaopatrzenia, smaku i przepływu mleka. Herbata może również pomóc w przypadku kolki i problemów trawiennych u noworodków. Wspomaga produkcję mleka oraz przepływ mleka.