Często czy rzadko – z jaką częstotliwością należy myć włosy?

Często czy rzadko – z jaką częstotliwością należy myć włosy?

Najprościej na pytanie o częstotliwość mycia włosów odpowiedzieć, że należy to robić tak często, jak istnieje taka potrzeba. Dla każdej osoby może być to rzeczą całkowicie indywidualną. Niektórzy myją włosy raz w tygodniu, a inni nawet dwa razy dziennie, jeśli aż tak się one przetłuszczają. Z punktu widzenia dermatologów są jednak pewne zasady dotyczący tego, czy lepiej myć włosy często czy rzadko. Sprawdź, co mówią eksperci temat tego, jak często myć włosy?

Podstawowe pytanie do fryzjerów i dermatologów

Wielu z nas chciałoby wiedzieć, jak często myć włosy? Takie pytania zadawane są w gabinetach lekarskich, w salonach fryzjerskich, jak i na forach internetowych oraz w serwisach społecznościowych. Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Czy racjonalne jest codzienne mycie włosów? Niekoniecznie. Nie jest to zbyt dobre dla kondycji włosów. Nie wymagają one codziennego mycia, stosowania masek i odżywek. Eksperci sugerują nawet, że o wiele lepiej jest myć włosy raz na dwa-cztery dni. Częstotliwość ta może się zmienić, jeśli fryzura będzie obciążana dużą ilością preparatów do pielęgnacji i stylizacji. Jak często myć włosy w takim przypadku? Jeśli jest taka potrzeba, to codziennie, ponieważ nadmiar użytych kosmetyków powoduje nadprodukcję w gruczołach łojowych i szybsze przetłuszczanie się włosów (więcej informacji pod tym adresem).

Dopasowanie częstotliwości mycia włosów do własnych potrzeb

Inna teoria wskazuje na to, że o częstotliwości mycia włosów powinno decydować to, jakie kto ma potrzeby. Wpływa na nią wiele czynników, takich jak typ skóry głowy i jej obecny stan, rodzaj włosów i ich obecna kondycja czy wykorzystywanie licznych kosmetyków stylizacyjnych. Ważna jest tu także tendencja do nadmiernego wydzielania sebum, jak również przesuszania się skóry.

Idąc dalej tym samym tropem, pod uwagę przy wskazywaniu jak często należałoby myć włosy w ciągu tygodnia, trzeba wziąć pod uwagę aktywność fizyczną uprawianą przez daną osobę, tryb odżywiania, a nawet to, jaki styl życia prowadzi i jaką pracę wykonuje.

Warto przy ustalaniu najlepszej częstotliwości mycia włosów kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli one tego wymagają, ponieważ błyskawicznie się przetłuszczają i wyglądają nieświeżo, nie ma wyjścia i trzeba je myć choćby codziennie. Jeśli jednak są zdrowe, niezbyt suche czy oleiste, można to robić choćby raz na tydzień.

Czy częste mycie włosów jest szkodliwe?

I tak, i nie. Codzienne mycie głowy rzeczywiście jest zalecane tylko w nielicznych przypadkach, kiedy włosy mocno się przetłuszczają. Jednak z drugiej strony tak częste mycie nie jest dobre, zwłaszcza wtedy, gdy nie ma takiej absolutnej potrzeby.

Faktycznie zbyt częste mycie włosów może im zaszkodzić. Nie dzieje się to jednak dlatego, że myjesz włosy każdego dnia, ale przez to, jakich kosmetyków używasz. Jeśli z różnych powodów zależy ci na świeżej fryzurze każdego dnia, na przykład z uwagi na specyfikę wykonywanej pracy, to do mycia włosów wykorzystuj wyłącznie mało agresywne szampony. Z pewnością nie powinny być to kosmetyki zawierające w swoim składzie silne detergenty, takie jak SLS czy SLES. Sprawdzają się one podczas usuwania zabrudzeń, ale jeśli stosuje się je zbyt często na włosy, dochodzi do wypłukania ich naturalnej warstwy lipidowej, przez co skóra staje się podrażniona, a włosy nadmiernie przesuszone. Organizm w takiej sytuacji uruchomi własny system obronny, w celu nawilżenia naskórka. Częste mycie włosów agresywnymi szamponami spowoduje odwrotny efekt od zamierzonego, bo gruczoły w skórze zaczną wytwarzać jeszcze więcej sebum.

Share