Jak bronić się przed niedoborem witaminy D?

Jak bronić się przed niedoborem witaminy D?

Mocne kości, zdrowe zęby, szczupła sylwetka, dobra kondycja psychiczna i silny układ odpornościowy to tylko niektóre dobrodziejstwa jakie niesie za sobą witamina D. Niedobór której z kolei prowadzi do szeregu problemów zdrowotnych.

Co prawda w naszej strefie geograficznej z uwagi na kąt padania światła słonecznego przez połowę roku możemy założyć z góry, że cierpimy na mniejsze lub większe niedobory witaminy D warto oznaczyć jej poziom w surowicy krwi. Konkretnie oznaczyć poziom 25-hydroksywitaminy D. Wyraża się go w nanogramach na mililitr lub nanomolach na litr. Stan niedoboru to poziom poniżej 20 ng/ml lub 50 nmol/l.

Objawy, jakie może dawać niedobór D3

Jedynie badanie może dać jednoznaczną odpowiedź jaki poziom w naszym organizmie ma witamina D. Niedobór może przejawiać się w bólach kostno – mięśniowych oraz chorobach przyzębia. Sygnałem alarmowym powinna być także bezsenność, biegunka, zaburzenia widzenia a także niesmak oraz pieczenie w jamie ustnej. U niemowląt objawem niedobory witaminy D jest spłaszczenie główki (miękkie kości) i wolno zarastające ciemiączko. Ponadto efekt tak zwanego „żabiego brzuszka” kiedy to w ułożeniu na plecach zbyt miękkie żebra nie utrzymują brzucha w prawidłowej pozycji.

Do czego mogą prowadzić niedobory D3?

Niedobór D3 może prowadzić przede wszystkim do krzywicy u dzieci a osteoporozy u osób dorosłych. Niedobór D 3 wpływa na pracę tych układów dla których działania najważniejsza jest prawidłowa gospodarka wapniowo-fosforowa. Witamina D3 działa jak hormon i jako taki ma na przykład wpływ na tarczycę. Ma wpływ na rozwój choroby Hashimoto jednego z najczęstszych zaburzeń w pracy tarczycy. Ponadto wpływa na naszą immunologię a co za tym idzie zarówno chroni przed zwykłymi infekcjami jak i bardzo poważnymi chorobami autoimmunologicznymi i zapalnymi jak reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, cukrzyca. Obecnie wykorzystywana także dla poprawianie wydolności i siły mięśni sportowców. Wydaje się być uniwersalnym i niezastąpionym suplementem.

O niedoborach witaminy D możesz przeczytać również na stronie http://www.vitrumd3.pl/brak-niedobory-witaminy-d3

Share