Pierzga pszczela – co to takiego i jakie ma zastosowanie?

Pomimo tego, że niemal na każdym kroku podkreśla się znacznie pszczół dla życia człowieka i fakt, że to właśnie one odpowiedzialne są za zapylanie kwiatów, to rzadko kiedy zastanawiamy się nad właściwościami samego miodu produkowanego przez pszczoły. Wbrew pozorom miód pszczeli znany jest od tysięcy lat, a dzisiaj niemal całkowicie pomijamy go w codziennej diecie. Jeszcze rzadziej wprowadzamy do diety pierzgę pszczelą. Co to takiego i jakie ma zastosowanie?

 

Już na samym początku rozważań na temat pierzgi pszczelej trzeba wyraźnie zaznaczyć, że jest to po prostu pyłek kwiatowy magazynowany przez pszczoły w komórkach plastrów woskowych. Nie oznacza to jednak, że pierzgę pszczelą kupimy w formie proszku – dzięki pszczołom jest to mieszanina miodu, wspomnianego pyłku kwiatowego oraz mleczka pszczelego, które tworzą prawie jednorodną masę.

Zabezpieczenie przed zepsuciem?

Jednocześnie same pszczoły dbają o to, aby pierzga nie uległa zepsuciu – poprzez zabezpieczenie jej miodem sprawiają, że nie oddziałują na nią żadne bakterie oraz grzyby, a tym samym nawet przez długie lata nic nie powinno się z nią stać i może być gromadzona i przechowywana.

Zastosowanie?

Pierzga pszczela ma wiele dobroczynnych właściwości, do których zaliczyć możemy między innymi wpływ na regulowanie przemiany materii, wzmocnienie układu nerwowego czy ułatwienie regeneracji organizmu (po wszelkiego rodzaju urazach). Warto mieć jednocześnie na względzie, że pierzga pszczela stosowana jest również w formie leczenia profilaktycznego – ma pozytywny wpływ na produkcję czerwonych krwinek. W konsekwencji znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia anemii.

Sprawdź również: http://www.jedzpij.pl/pierzga-pszczela

Pierzgę pszczelą kupimy nie tylko w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością, ale coraz częściej również w zwykłych supermarketach i na aukcjach internetowych. Za kilogram dobrej pierzgi pszczelej przyjdzie nam zapłacić jednak od około 50 do nawet 200 złotych! Warto pamiętać jednak o tym, że na zdrowiu nie powinniśmy w żaden sposób oszczędzać, gdyż późniejsze leczenie skutków może być nie tylko droższe, ale często wręcz niemożliwe!

Share