Jak poprawić kondycję włosów i paznokci?

Zniszczone, matowe i wypadające włosy oraz łamliwe paznokcie to problem wielu z nas. Najczęściej wynika on z ogólnego osłabienia organizmu i nieodpowiedniej diety, która nie dostarcza mu odpowiedniej porcji składników odżywczych. Tymczasem sposób na poprawę kondycji włosów i paznokci oraz nadanie im witalności nie jest skomplikowany: wystarczy nabrać dobrych nawyków żywieniowych, stosując się do kilku prostych zasad.

Osłabionym włosom i paznokciom należy dostarczyć kilku podstawowych składników: cynku, krzemu, witamin z grupy B oraz aminokwasów siarkowych. Pierwszy z z nich znajdziemy w pestkach z dyni i słonecznika, rybach, ostrygach, jajkach, mięsie i drożdżach piwnych. Krzem dostarczymy do organizmu, pijąc herbatę z pokrzywy lub skrzypu oraz jedząc otręby, płatki i pieczywo zbożowe, owoce morza, drób, mleko i jego przetwory, żelatynę, marchew, pietruszkę, buraki oraz banany. Witaminy z grupy B znajdziemy w produktach zbożowych, orzechach, gruboziarnistych kaszach, mięsie, drożdżach, płatkach owsianych i roślinach strączkowych, zaś aminokwasy siarkowe – w rzodkiewkach, fasoli, mięsie, rybach i jajkach. Istotną rolę w utrzymaniu zdrowej kondycji włosów i paznokci odgrywa również kwas pantotenowy (zawarty w razowym pieczywie, płatkach owsianych, otrębach, drobiu, wątróbce i roślinach strączkowych), miedź (orzechy, chleb gruboziarnisty, soczewica, płatki owsiane, fasola, szparagi, buraki, brokuły, żeńszeń) oraz żelazo i magnez.

Wykorzystanie powyższych składników w codziennej diecie wspomoże procesy budulcowe w organizmie, przyczyniając się do poprawy kondycji włosów i paznokci. Taka dieta może być stosowana bez ograniczeń – ważne, żeby posiłki były zróżnicowane i bogate w poszczególne składniki odżywcze. Codzienne menu można wspomóc gotowymi preparatami na włosy, skórę i paznokcie, które zawierają wszystkie cenne witaminy i składniki mineralne. Możemy stosować również naturalne płukanki z ziół: pokrzywy, skrzypu, łopianu i tataraku. Włosy i paznokcie odżywią także maseczki na bazie miodu, oliwy z oliwek, żółtka i cytryny oraz witamina A i E w płynie.

Share

Dodaj komentarz